Ułatwienia dostępu

Z życia domu

Kartka z kalendarza: “Od Juniora do Seniora”– 3 czerwca 2024 byliśmy na międzypokoleniowym festynie integracyjnym, który zorganizowała sąsiadującą z nami Placówka Opiekuńczo -Wychowawcza. Był pokaz mody, były muzyczne występy dzieci i młodzieży. Niespodziewaną atrakcją była przejażdżka wozem konnym. Innym miłym akcentem imprezy był wóz strażacki, który zasugerował białą kąpiel w pianie ?? Był czas na grill i słodkości i wiele obopólnej radości ?? Nad oprawą muzyczną czuwał niezastąpiony DJ Henryk Szymański utwierdzając nas w przekonaniu, że muzyka łączy pokolenia tworząc przestrzeń do wspólnych przeżyć i doświadczeń??.


Cóż może być piękniejszego niż radość i uśmiech dziecka w połączeniu z radością w sercu Seniora ?? Spędzenie takich chwil w takiej miłej atmosferze odnotowaliśmy na sobie właśnie dziś ?????? Dziękujemy pierwszoklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie, za odwiedziny, za piękny występ i za upominki ???????? Nasz Dom jest dla wszystkich dzieci otwarty ?? .


W piątek odwiedził nasz Dom Pan Jarek Mikołajczyk, który jest edukatorem muzealnym w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pan Jarek także jest znanym przewodnikiem gnieźnieńskim. Będąc w naszej gościnie oprowadził nas wirtualnie po tajnikach wiedzy historycznej o naszym Gnieźnie używając gwary wielkopolskiej. Było to niesamowite spotkanie satyryczno-humorystyczne, które zostanie na długo w naszej pamięci ?????? Dziękujemy Panu Jarkowi Mikołajczykowi za poświęcony czas i zapraszamy częściej ????.


DPS Gniezno jest w: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
· Gniezno  · Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zostaliśmy zaproszeni do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I w Gnieźnie. Nasza współpraca trwa kilka lat 💚, panie Bibliotekarki chętnie odwiedzają progi naszego Domu, aby spotkać się raz w tygodniu ze słuchaczami -naszymi Pensjonariuszami. Tym razem Mieszkańcy gościnnie zasiedli w murach Biblioteki i przy pysznym ciastku i aromatycznej kawie, w doborowym towarzystwie pana Dyrektora i pani Kierownik Danuty Błażejewskiej, wysłuchali czytanych gnieźnieńskich legend. Dziękujemy za piękną podróż w odległe dzieje wróżbitów i zaklętych księżniczek ….🎭🕌🎠. czas wrócić do rzeczywistości 😊😊 Do zobaczenia u nas, za tydzień 😘.


Miesiąc maj jest najpiękniejszym czasem w roku, gdzie cała natura budzi się do życia, a dookoła jest pięknie i kolorowo. Natomiast w kościele katolickim to czas szczególnie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Z tej okazji spotykamy się przy kapliczce w naszym ogrodzie aby wspólnie się pomodlić i pośpiewać maryjne pieśni. Modlitwa dla Mieszkańców jest bardzo ważnym elementem codziennego planu dnia, który celebrujemy aby stwarzać namiastkę prawdziwej atmosfery rodzinnej ?? ??


W czwartek udaliśmy się na spacer nad jezioro Jelonek, popularnie zwane Wenecją gnieźnieńską. Pogoda nam sprzyjała, spacer nad wodą pozwolił pooddychać lżejszym powietrzem i zrelaksować się pośród piękna natury ?? ?? ?? ??


Dzisiaj zajęcia terapeutyczne odbyły się na świeżym powietrzu w towarzystwie wspaniałych humorów i niepowtarzalnego nastroju ?? Różnorodność form tego rodzaju terapii czyni ją niepowtarzalną i niezwykle skuteczną, dostarcza pozytywna energię, ?? wycisza, relaksuje, poprawia zarówno stan psychiczny jak i fizyczny ??


Dziś dzielimy się wspaniałą nowiną 🙂
Spotkał nas wielki zaszczyt !!! Otrzymaliśmy od władz powiatu gnieźnieńskiego  9-cio osobowego, nowego busa do przewozu osób niepełnosprawnych.
Dziękujemy za wsparcie, dziękujemy za pamięć w kierunku osób starszych i niepełnosprawnych 🙂 Taki  wygodny transport  ułatwi  godne funkcjonowanie w środowisku, w którym codzienna egzystencja  dla niektórych Podopiecznych jest niezwykle trudna. Teraz zapewnimy Mieszkańcom komfort i bezpieczną jazdę, szczególnie na wyjazdy plenerowo-wycieczkowe czy  w odwiedziny do innych Domów 🙂


Z życia domu.
Na terapii zajęciowej każdy dzień wygląda inaczej. Ostatnio odbyło się wspólne pieczenie ciasteczek maślanych z prawdziwego masła. Aż palce lizać 🙂 a po południu odbyło się tańcowanie na oddziałach ..ot tak 🙂 A ile przy tym humoru to tylko my wiemy 🙂 Takie zajęcia aktywizują i podtrzymują aktywność Mieszkańców, dodają wiary we własne możliwości, zwiększają samodzielność i sprawiają ogromną przyjemność 🙂


We wtorek chętni Pensjonariusze w towarzystwie opiekunów wybrali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, znajdującego się w naszym miejscu zamieszkania, w Gnieźnie. Mile i bardzo ciekawie spędzone ok 1,5 godziny, pozwoliło nam przenieść się do  początków państwa polskiego, we wczesne średniowiecze oraz poznać prawdziwą historię Gniezna.


Gdy za oknem chłodniejsza aura, Mieszkańcy pod czujnym okiem i opieką naszej terapeutki pani Soni organizują wspólne  pieczenie. Tym razem w programie były smaczne pyzy nadziewane mięsem i pieczarkami, po prostu palce lizać 🙂


Bardzo dziękujemy Panu Jakubowi Kamińskiemu z AKADEMII KWIATÓW GNIEZNO, za ofiarowanie pięknego bukietu na ołtarz znajdujący się w naszej kaplicy DPS.
Pomoc w takiej formie świadczy o wielkim sercu i otwartości, co jest niezmiernie ważne w życiu…


Wiosna 🙂 ożywia i budzi nasz Świat 🙂
Budzące się oznaki wiosny  to czas na spacery oraz łapanie ciepłych promieni słonecznych. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie, dotlenia i regeneruje cały organizm po zimie. Mobilizacja i aktywność na 10!!
Dziękujemy Pani Małgorzacie Ewie Szczudlik za to, zobowiązała się nas zabierać na spacer po zdrowie z kijkami 🙂 Takie pierwsze spacery wśród śpiewu ptaków, złotych forsycji, wśród pachnących pączków  na krzewach, to radość w sercu :..”wiosna ach to ty…” 🙂


Podziękowanie
Bardzo dziękujemy dzieciom z Przedszkola nr 14 MALI PIASTOWIE oraz Dyrektor Pani Goretcie Hanczewskiej, za odwiedziny w naszym Domu i za podarunki dla naszych Podopiecznych z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych 🙂


Święta tuż, tuż!
Dziś po śniadaniu zdarzyła się niesamowita sytuacja, na pięknym kolorowym rowerze pełnym kwiatów, przyjechała para zajączków Uśmiech Postanowili zostać z nami na Święta Wielkanocne. Nie ukrywamy, że to bardzo miła niespodzianka dla naszych Seniorów.
W Domu ostatnie przygotowania dobiegają końca…
Panuje świąteczny  wystrój i nastrój… oko cieszą piękne świąteczne ozdoby oraz własnoręcznie wykonane kolorowe kartki .
Tak, to bardzo wyjątkowy czas…


W sobotę 23 marca br. Podopieczni objęci wolontariatem przez Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich, zostali zaproszeni na uroczyste śniadanie do Klubu Nest w Gnieźnie.
Do stołów zastawionych pysznymi potrawami wraz z naszymi Mieszkańcami zasiedli wolontariusze i przedstawiciele  Stowarzyszenia. Spotkanie przebiegło w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Dziękujemy 🙂


Wernisaż naszego Podopiecznego w eSTEDE
W poniedziałek 18 marca w godzinach popołudniowych w eSTEDE Gniezno, odbył się wspaniały wernisaż Pana Zenona Basińskiego, naszego Podopiecznego. Pan Zenon to artystyczna dusza, wyjątkowa osoba, ma bezgraniczne zaufanie do świata, gdzie wszystkich oczarował pięknem artystycznego wyrazu malując, rysując i szkicując.
W swoich pracach uwiecznia osoby  spotkane na swojej drodze życiowej, pejzaże typowo związane z naturą oraz obiekty dawnego Gniezna jak pałace, młyny, Kościoły.
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor eSTEDE Lidii Łączny oraz całemu zespołowi za ich otwarte, wielkie serca, dzięki którym eSTEDE stało się pięknym miejscem dla lokalnej społeczności w tworzeniu kultury i realizacji swoich marzeń, tak jak w przypadku naszego Podopiecznego.
Wystawa będzie trwać do 14 kwietnia ,zapraszamy  do eSTEDE -galeria na piętrze.


WYSTAWA
Serdecznie zapraszamy na wystawę naszego artysty  Pana Zenona Basińskiego, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj 18 marca 2024 roku o godzinie 17stej w eSTEDE Centrum Kultury. Uśmiech
https://www.facebook.com/share/p/ziTx67uJqwzHXE1i/


Dzień Kobiet w naszym Domu:)
Ten wyjątkowy, piękny dzień minął w niezwykle wspaniałej atmosferze. Sala terapii zajęciowej zamieniła się w domowy  salon SPA. Mieszkanki naszego Domu w ramach świętowania mogły skorzystać z bogatej oferty zabiegów:) W ofercie naszego jednodniowego gabinetu kosmetycznego były zabiegi relaksacyjne na twarz, usługi fryzjerskie, manicure, masaż rąk. Wszystko odbyło się w towarzystwie muzyki relaksacyjnej i aromaterapii gdzie  w powietrzu unosiły  się ujmujące opary olejków eterycznych powodując relaks całego ciała i duszy. Cel został osiągnięty 🙂 gdyż każda z Mieszkanek wyszła uśmiechnięta i wyjątkowo piękna.
ech…
“być kobietą,być kobietą…”


Walentynkowo
Dziś w naszym Domu było bardzo walentynkowo 🙂 Był koncert życzeń, a dla każdego było wycięte z papieru serce, a w nim miłe,ciepłe słowa, które dawały dużo ciepłej energii. Przy aromantycznej kawie i pysznym placku czytaliśmy liryki miłosne i słuchaliśmy utworów z tamtych lat .. wszystko było prosto z serca, tak po prostu jak powinno zawsze być…


Zbiórka.
Bardzo dziękujemy Wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, za zorganizowanie zbiórki najpotrzebniejszych środków czystości i higieny osobistej dla naszych Podopiecznych. Pomoc w takiej formie świadczy o  otwartości na problemy ludzi starszych i niepełnosprawnych, taka pomoc jest dla nas wszystkich bardzo ważna.

Witajcie w naszej Bajce ..!!!!
Z impetem przebiegł  nasz piękny  bal karnawałowy, który odbył się w tłusty czwartek. Były piękne barwne postaci z różnych bajek i dziedzin życia. Na balu były tańce, wygibasy, przytulańce i ubaw aż po pachy.
O odpowiedni klimat i dobrą zabawę zadbał niezastąpiony, wspaniały DJ Henryk Szymański,  a nasze nogi same się rwały do tańca. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem naszego balu. Nasi Seniorzy poprzez taką formę rozrywki mieli możliwość wyrazić swoje emocje w ekspresyjnym tempie.
Bardzo dziękujemy za przybycie zaproszonym gościom:
DPS Skubarczewo, DPS Września, DPS Srebrna Góra.


Koncertowo.
W sobotnie popołudnie gościliśmy zaprzyjaźniony z nami Chór Dzwon z Gniezna. Jest to grupa muzyków i pasjonatów, których połączyła miłość do muzyki i wspólnego śpiewania. Piękne aranżacje wykonywanych utworów, w tym znanych kolęd wprawiły nas w  entuzjastyczny nastrój i śmiało zachęciły do wspólnego śpiewania. Dziękujemy za piękny koncert !!


Dziś gościliśmy rozśpiewany zespół wokalny  Retro z Gniezna. Śpiewaliśmy razem kolędy, pastorałki, znane i lubiane piosenki zaintonowane przez Panie z zespołu. Było to przemiłe przedpołudnie. Dziękujemy


Dzień Babci Dziadka obchodziliśmy bardzo szczególnie, gdyż to święto bardzo ważne dla naszych Seniorów. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom samych wyjątkowych chwil, niekończącej się pogody ducha, aby każdy dzień przynosił Wam uśmiech i radość. Dziękujemy, że jesteście

Zimowo
“hu,hu,ha nasza zima zła, my się zimy  nie boimy …hu,hu,ha..”:)
Zimowa przyroda okryła nasz anturaż puszystą ,śnieżną  pierzynką .. W tej pięknej , zimowej  scenerii wspaniale prezentuje się nasz Dom i park , który zaprasza  do spacerów.
Spacery bardzo sobie chwalimy, głównie ze względu na to, że hartują nasz organizm i motywują pozytywnie. Po takim spacerze jak miło jest napić się ciepłej herbaty 🙂


Koncertowo
W niedzielne popołudnie gościliśmy chór im.św. Ojca Pio z Gniezna. Były to niesamowite chwile. Występ został przyjęty z wielkim aplauzem, chór zaśpiewał znane nam kolędy i pastorałki. Życzymy chórzystom i wspaniałemu dyrygentowi wielu sukcesów wokalnych i już czekamy na następne spotkanie.


Spartakiada
W zimowe przedpołudnie, gdy mróz za oknem, u nas rozgrzewająca spartakiada i gorąca atmosfera.
Nasi Mieszkańcy rywalizowali ze sobą w rzutach piłeczką, rzutach  woreczkami do wiaderka, w kalamburach, puzzlach, odbijaniem na czas od paletki, piłeczki pingpongowej. W tych rozgrywkach wszyscy zostali zwycięzcami, rozdane zostały zasłużone dyplomy i upominki. Cała impreza przebiegała w miłym klimacie, wyzwalając w każdym dużo śmiechu i ducha rywalizacji 🙂


Z życia terapii zajęciowej w naszym Domu
Terapia zajęciowa stwarza możliwość wyrażenia siebie, swoich indywidualnych uzdolnień jak i możliwości. Tak naprawdę to działa prawie jak dobre lekarstwo, które leczy wyobraźnią, inspiruje, poprawia nastrój Podopiecznych, jest formą rehabilitacji i procesem aktywizacji. Doskonali koordynację ruchową,wypełnia wolny czas. U nas oferowany jest szeroki wachlarz zajęć, od wyboru do koloru ,dla każdego znajdzie się coś innego jak i ciekawego. Jest bardzo miło a pozytywna energia przenosi się na cały Dom.


“Cicha noc, święta noc.. Błogi czas, święty czas, weselmy się w Panu wraz.” W dzień Wigilii, w pięknej scenerii świątecznej, zanim na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Dyrektor Domu Małgorzata Owczarzak Musiałowska przywitała Mieszkańców Domu oraz zaproszonych gości: Starostę Piotra Gruszczyńskiego, Wicestarostę Annę Jung, ks. Łukasza.
Taki świąteczny nastrój i magiczna atmosfera zrodziła się dzięki pięknym, świątecznym  dekoracjom, potrawom wigilijnym, prezentom oraz życzliwym słowom wypowiadanym  przy łamaniu się opłatkiem. Był to mile spędzony czas wypełniony kolędowaniem, śmiechem
i wspomnieniami..


Fundacja Biedronki podarowała nam produkty,  z których stworzyliśmy piękne paczki dla naszych Seniorów. To już IV Edycja “Radosne Święta z Fundacją Biedronki”
Dziękujemy !!!!!!!


Dziękujemy druhnom i druhom z 17 Szczepu harcerskiego Gromada Zuchów z Gniezna, za przybycie do naszego  Domu z  Betlejemskim  Światełkiem  Pokoju. Było to bardzo miłe spotkanie, śpiewaliśmy kolędy w cieple świątecznej atmosfery, przy blasku Betlejemskiego  światełka pokoju… Czuj ,czuj ..czuwaj !!


Dzisiejszy dzień upłynął bardzo muzycznie i nastrojowo..
A wszystko to za sprawą pięknego koncertu bożonarodzeniowego wykonanego przez Uczniów Zespołu Szkół Muzycznych z Gniezna. Dziękujemy za piękne chwile i do zobaczenia:)


Bardzo dziękujemy Wielkopolskiemu  Urzędowi Celno –Skarbowemu z Poznania za odwiedziny i zorganizowanie Czekoakcji dla Mieszkańców naszego Domu.
Trochę o historii akcji :
Wszystko zaczęło się w czasie pandemii i to od kawałka czekolady, o który poprosiła jedna z covidowych pacjentek – podopieczna domu pomocy społecznej. Niestety życzenia nie można było spełnić od razu z powodu restrykcyjnych zasad panujących na oddziałach covidowych. Ta prośba bardzo poruszyła dwóch funkcjonariuszy, że postanowili zorganizować zbiórkę słodyczy dla podopiecznych DPS, a chętnych do pomagania jest coraz więcej!! Każda czekolada jest opakowana w piękny papier i jest przemiłym prezentem. Dziękujemy za pamięć i serce!! Dzisiejszy dzień upłynął bardzo muzycznie i nastrojowo..
A wszystko to za sprawą pięknego koncertu bożonarodzeniowego wykonanego przez Uczniów Zespołu Szkół Muzycznych z Gniezna. Dziękujemy za piękne chwile i do zobaczenia:)


Anielskie Skrzydła IV edycja
Akademia Nauk Stosowanych z Gniezna,po raz czwarty wzięła pod swoje skrzydła anielskie naszych 72 Pensjonariuszy. Jest to inicjatywa studentów ANS.W akcję włączają się ludzie dobrej woli z Gniezna i powiatu, którzy kupują potrzebne artykuły użytku codziennego. Jest to bardzo piękny gest, który na długo pozostanie w pamięci naszych Pensjonariuszy.
Dziękujemy!!!


Święty Mikołaj dla Seniora jest to ogólnopolska akcja charytatywna, która powstała w 2018 roku.Seniorzy piszą listy, a Mikołaje spełniają ich marzenia. Nie ma odpowiednich słów, by opisać wzruszenie zapisane na twarzach oraz radość w sercach naszych Pensjonariuszy. Taka akcja pozwala Seniorom przywołać dziecięcą radość i przypomnieć, że można śmiało marzyć, bo marzenia się spełniają. Listy są pisane już w październiku, a następnie są publikowane na oficjalnej stronie internetowej akcji, następnie  anonimowi darczyńcy -Mikołaje organizują wymarzone prezenty i dostarczają do Mieszkańca. Każdy może zostać św.Mikołajem i każdy może się przyłączyć do akcji 🙂


U nas wspaniały zapach przedświątecznej atmosfery Bożonarodzeniowej.
W pracowni terapii zajęciowej pod czujnym okiem naszej terapeutki Sonii, powoli dobiega końca okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy wykonują piękne stroiki, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne i zdobią bombki. Znalazł się również dzień na lepienie i strojenie pierników świątecznych. Jest to czas wzmożonej pracy w naszym Domu oraz przeżywania pięknego czasu jakim jest Adwent.


Choć do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, to radość i świąteczna atmosfera już zagościły w naszych sercach. Dzięki zaproszeniu przez STOWARZYSZENIE MALI BRACIA UBOGICH do Klubu Nest Gniezno, na wieczerzę wigilijną. Biesiadowaliśmy przy suto zastawionym stole, w towarzystwie śpiewanych kolęd,przy ciepłych rozmowach ..
Dzieliliśmy się opłatkiem składając życzenia prosto od serca.. Bardzo Wam dziękujemy za te wspólne, miłe chwile, które są dla nas niezwykłą pamiątką. Do zobaczenia 🙂


Uśmiech w sercu Mieszkańców jest dla nas  bezcenny ..
Tym razem radość uczynili  przedstawiciele z Firmy VELUX  z Gniezna, ludzie o wielkim sercu i otwartości na problemy ludzi starszych. Miłe spotkanie przy wspólnej kawie, ciekawych rozmowach bez końca .. sprawiły, że czas przemknął niepostrzeżenie. Każdy z Mieszkańców otrzymał personalizowaną paczkę. Dziękujemy, że jesteście z nami  następny rok !!!!
Do zobaczenia 🙂


Z wizytą w krainie bombek.
Bajkowo- kolorowe  mamy wspomnienia z wizyty w krainie bombek w Gnieźnie, do której zaprosiła nas Fabryka bombek  Gabi -Glass. Mogliśmy poznać z bliska tajniki ręcznej produkcji bombek, etapy powstawania szklanych świecidełek. To był miły  czas, a na koniec każdy z Mieszkańców otrzymał bombkę z własnym imieniem. Powróciliśmy w świątecznym nastroju, każdy z obdarowanych powiesił bombkę na choince świątecznej. Dziękujemy Gabi -Glass.!!


“Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”-
św. Jan Paweł II.)
Tak,bo niezależnie od tego wszystkiego co mamy, posiadamy to ważne jest, by umieć dzielić się z innymi. Limit dobroci, miłości powinniśmy z biegiem lat powiększać, dzieląc się z innymi i ofiarować śmiało swoją pomoc i wsparcie. Możemy śmiało pochwalić się, że na naszej drodze stanęli  ludzie,którzy podarowali nam tą dobroć, bo to ludzie o wielkim sercu. Mianowaliśmy ich zaszczytnym tytułem Przyjaciół  Domu. Takich osób jest  gromada. Dla każdego z Nich  czeka skromny podarunek, pamiątka -statuetka “Przyjaciela Domu”. Dzisiaj wręczyliśmy ją Pani Katarzynie Stypczyńskiej z Firmy Martina ze Żnina, oraz Panu Henrykowi Szymańskiemu  -Firma Szymański Fitness z Gniezna.
Było to bardzo miłe spotkanie przy rozmowach ze  słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy ,że jesteście i że zawsze możemy na Was wszystkich liczyć 🙂


ANDRZEJKOWA KARTKA Z KALENDARZA 2023
Było to bardzo niesamowite i ciepłe spotkanie andrzejkowe. Była muzyka ,poczęstunek ,tańce i uśmiech, który jest najcenniejszy. Starym zwyczajem ludowym odbyły się czary, wróżenia, przepowiadania przyszłości. Byliśmy w świecie magii i w świecie dobrego humoru. Każdy mógł lać wosk przez dziurkę od zaczarowanego klucza, każdy mógł się dowiedzieć o znaczeniu swojego imienia a w każdym balonie była wróżba, która na pewno zostanie spełniona 🙂


MIŁE ODWIEDZINY W NASZYM DOMU
W miniony czwartek odwiedziła nas delegacja z KlubNordicWalkingVelux, na czele z trenerką Panią Małgorzatą Ewa Szkudlik. Mili Goście odwiedzili wszystkich naszych Podopiecznych, każdy otrzymał drobny upominek oraz kijki do nordic walking. Takie sympatyczne spotkania są bardzo ważnym epizodem w życiu każdego Pensjonariusza, gdyż przynoszą nadzieję na  dobro, na to że nie są zapomniani, że są potrzebni. W takich chwilach  promyk słońca głęboko przenika w ich serca, przez co dzień staje się słoneczny i piękniejszy 🙂
Dziękujemy za wielkie serce Pani Małgorzacie Ewie  Szkudlik oraz KlubNordicWalkingVelux.    


Jubileusz Stowarzyszenia mali bracia ubogich
Dzielimy się naszymi świeżymi wspomnieniami z okazji świętowania jubileuszu  20 lecia  Stowarzyszenia mali bracia ubogich, na które mieliśmy zaszczyt być zaproszeni. Na miłym spotkaniu był ogromny tort, życzenia, mnóstwo uśmiechu i chwil pełnych wzruszeń. Otrzymaliśmy statuetkę przyjaciela, za którą jesteśmy ogromnie wdzięczni. Jesteście dla nas jak dar z niebios,prawdziwymi aniołami, które dają z siebie ogrom niezmierzonych pokładów dobroci,życzliwości  i poświęcenia dla naszych Seniorów, bo najważniejszą dewizą jest poczucie iż jest  się między ludźmi, a nie w samotności i że nigdy nie jest za późno na bliskość drugiego człowieka.. Dziękujemy i życzymy samych serduszek na Waszej drodze !!


Srebrna Góra
Nasi Mieszkańcy, na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze świętowali “Dzień Seniora “.
Zostaliśmy przywitani po królewsku, dodając, że Dom mieści się w pięknym Pałacu na wzniesieniu, otoczony parkiem i pięcioma stawami. Atmosfera była przemiła a program bardzo interesujący: rozpoczął się mszą świętą, a następnie  wystąpiły dzieci oraz młodzież, które prezentowały pięknie przygotowane występy . Były tańce wywijańce  gdzie wszystkim dopisały wspaniałe humory 🙂 Na koniec czekał smaczny poczęstunek,  w tym pyszne  ciasta  i smaczny obiad .
Bardzo dziękujemy za  zaproszenie i wspaniałą gościnę 🙂
Życzymy samych dobrych, zdrowych chwil w otoczeniu tych wspaniałych ludzi i pięknego miejsca:)
Do zobaczenia 🙂


Z wizytą w Naszej Zagrodzie
W piękne słoneczne popołudnie  odwiedziliśmy “NASZĄ ZAGRODĘ  ALPAKI”  w Gnieźnie przy ulicy Kłeckoskiej. Mieliśmy niepowtarzalną możliwość  przytulenia się do tych pięknych zwierząt. Nie sposób wyrazić jakie  emocje towarzyszyły nam podczas wizyty. Przyjazne usposobienie wszystkich zwierząt zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Alpaki, trzy urocze chłopaki: Rudy, Franek i Wulkan, dwie kozy :Tosia i Marta, owce: Mela i Anka  oraz dwie przemiłe świnki, przywitały się z nami i zostały nagrodzone pysznymi przekąskami. Wszystkie były bardzo spokojne i zadowolone z odwiedzin. Naładowani dobrym nastrojem  z dużą dawką endorfin wróciliśmy do Domu. Dziękujemy  właścicielom za ogrom informacji o tych przeuroczych zwierzętach i za przemiła atmosferę.


Płonie ognisko i szumią knieje ….
Pierwsze ognisko na terenie naszego Domu tej jesieni było skąpane w promieniach słońca i w pięknych nastrojach. Było pięknie, było wesoło… bo przecież jesień życia nie musi być szara, może być pełna różnokolorowych barw. Biesiadowanie  przy wspólnych harcach w towarzystwie pieczonej kiełbaski, pyr z gzikiem i śpiewie na długo pozostanie w naszej pamięci. W trakcie spotkania, czas umilała nam muzyka na żywo w wykonaniu naszych Podopiecznych, oraz XVII i IX Szczepu Harcerskiego, któremu baaardzo dziękujemy za mile spędzony czas przy gitarze a Mikołajowi Szymkowiakowi i Erykowi Jastrzębskiemu za relację foto.

Dziękujemy również sponsorom (lista poniżej)za życzliwość i pomoc co świadczy o Waszych dobrych i  otwartych serduszkach:

1.Firma Ogólnobudowlana FOX-BUD LESZEK MAJCHRZAK za ufundowanie pysznej kiełbaski na ognisko,

2.Pani ALINIE ŁĄCZYŃSKIEJ Sklep owocowo –warzywny za ufundowanie napoi,

3.Panu PIOTROWI ANDRYSZAKOWI  z Wełnicy za ufundowanie worka pyrek,

4.SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ  Z WRZEŚNI za ufundowanie gziku,

5.SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ ZE STRZAŁKOWA za ufundowanie sera białego i śmietany.


Bawimy się

W piątek popołudniową porą gościliśmy na imprezie Seniorów, dzięki zaproszeniu z Klubu Jagiellonka z Gniezna.
Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci po długiej przerwie spowodowanej covidem. Impreza rozpoczęła się od obiadu, potem przyszedł czas na słodkości. Nasi Mieszkańcy wraz z innymi zaproszonymi gośćmi tańczyli w rytm szalonej muzyki z lat 60,70-tych, a piękne tango Milonga spowodowało, że nogi same porwały nas do tańca. Na scenie zabawiał nas i  na żywo  zapewnił oprawę muzyczną wspaniały duet Goretta.
Dziękujemy za zaproszenie i do miłego zobaczenia.


Nordic walking  w naszym Domu

Wczoraj zagościła w naszej Placówce Pani Małgorzata Ewa Szczudlik, trenerka Nordic walking, wielokrotna złota medalistka w zawodach sztafety kobiet na Mistrzostwach Europy.
Od razu pomaszerowaliśmy z Panią Gosią prężnym krokiem z kijkami na pierwszy spacer. Nordic walking usprawnia stan psychofizyczny, wspaniale sprawdza się również jako terapia ruchem, a co najważniejsze mogą brać udział osoby o różnej kondycji fizycznej, dostosować tempo marszu do siebie.
Dziękujemy z całego serca Pani Małgosi za wprowadzenie techniczne i jej fizyczny udział 🙂
A my ruszamy przed siebie 🙂


Podziękowanie  dla ludzi dobrej woli

Bardzo dziękujemy wszystkim (lista osób poniżej tekstu)za bezcenną i bezinteresowną pomoc, za okazanie nam dobrej woli i hojności , która przyczyniła się do uświetnienia naszej zabawy integracyjnej w dniu 21 września 2023 roku. Wyrażamy wielki szacunek i słowa uznania za Wasze otwarte serca, życzymy wielu sukcesów w realizacji planów zawodowych oraz pomyślności
w życiu osobistym.

“Pomaganie zmienia świat na lepsze”

SPONSORZY FESTYNU „ZAKOŃCZENIE LATA” DOM POMOCY SPOŁECZNEJ IM. MAŁŻONKÓW TERAKOWSKICH W GNIEŹNIE:

 1. Pan Henryk Szymański – oprawa muzyczna
 2. TEB-Edukacja Gniezno  – Relacja fotograficzna festynu „zakończenie lata”
 3. Firma Martina Żnin 
 4. Akademia Kwiatów Pan  Jakub Kamiński.
 5. Sklep Owocowo Warzywny – Alina Łączyńska
 6. Pani Danuta Kukawa Gniezno
 7. Firma Velux
 8. Firma Słomowicz Gniezno
 9. Sklep spożywczy Jagoda-Sam Krzysztof Kula
 10. Firma  Miko wyprzedaże pomarketowe
 11.  Kajet Elwira Łykowska i Anita Staszak
 12.  PHU Euro-Tom Tomasz Morawiec
 13.  Dawmar Renata Barczyńska Sklep Oczko
 14.  Firma Handlowo usługowa  „Plastuś” Maria Włosz
 15.  Zakład Kominiarski Patryk Musiał
 16.  EM + Marcin Piasecki
 17.  Firma Handlowa KOKOT  Sc Elżbieta, Łukasz Kokot
 18.  TECH-BUD Dariusz Skotarczak
 19.  Sklep Wielobranżowy „Czaruś’
 20.  Sklep  papierniczy  – Marek Szuba 
 21.  Piekarnia-Cukiernia Familly Fałkowo  Krystyna i Marcin Dzieńkowscy
 22.  Piekarnia Glanc Witkowo
 23.  Piotr Gramse – Ciastkarnia
 24.  Cukiernia Nieman –  Krystian Nieman
 25. Mobilny MisZ-Masz
 26.  Konkurent Handel drogeryjka osiedlowa
 27.  Firma Handlowa DOMENA  M.E.T.M Szeszyccy Witkowo
 28.  Środowiskowy Dom samopomocy „Dom Tęcza”
 29.  Małe Delikatesy Piotr Nowak

Piknik integracyjny w naszym Domu

Po raz drugi w tym roku, 21 września  bawiliśmy się na pikniku integracyjnym naszych Mieszkańców  z ich rodzinami i przyjaciółmi.
W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się dużo osób spoza Domu, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni i mile zaskoczeni.

Piknik miał niezapomniany charakter, dzięki wzajemnej życzliwości, gestów przyjaźni i wzajemnej sympatii. Możemy śmiało potwierdzić,że na stałe wpisał się w tradycję naszego Domu. Takie spotkania z najbliższymi to wyjątkowy czas, który wywołał niejedną łzę wzruszenia, ale przede wszystkim radość w sercu, a co najważniejsze ,że tak zwyczajnie można pobyć z najbliższą sercu osobą.

Była to wyjątkowa atmosfera ze wspaniała zabawą ,którą  muzycznie prowadził niesamowity  D J Henryk.
Nie zabrakło oczywiście pajdy chleba ze smalcem, kurczaka z grilla oraz słodkości .

Takich chwil się nie zapomina…
Dziękujemy 🙂


ZABAWA W  SKUBARCZEWIE

W czwartek 14 września br mieliśmy zaszczyt gościć w Domu Pomocy Społecznej w Skubarczewie.

Pogoda dopisała w sam raz,słoneczko wrześniowe nam towarzyszyło i wprawiało w dobry nastrój.

Zabawa była przednia,uczestniczyliśmy w wielu grach i konkursach,tańczyliśmy, a co najważniejsze jeden z naszych  Mieszkańców wziął udział w zawodach spławikowych i złowił “złotą rybkę “,która na pewno spełni jego najskrytsze życzenia 🙂

Wracaliśmy w bardzo dobrych nastrojach i z pozytywną energią 🙂


“Wakacje jednego dnia’

Niektórzy z naszych Podopiecznych objęci są patronatem wolontariuszy ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich.

Misją Stowarzyszenia jest niesienie wsparcia osobom starszym. Wolontariusze z tej organizacji  to bardzo troskliwe osoby, wykazują wielką empatię, oparcie i poczucie bezpieczeństwa w stosunku do naszych Mieszkańców.

Ich ogromne serca potrafią rozwinąć prawdziwą nić przyjaźni z Podopiecznymi naszego Domu.

Troszczą się o kondycję psychiczną poprzez częste odwiedziny, spacery oraz długie rozmowy. Zawsze pamiętają o Świętach.  Zapraszają na różne spotkania okazjonalne i wyjazdy.

Jednym z ostatnich był wyjazd do pobliskiego Pawłowa na tzw. WAKACJE JEDNEGO DNIA, na łono gospodarstwa agroturystycznego. Atrakcji było co niemiara!

Na terenie gospodarstwa znajduje się Mini Zoo, w którym jest wiele gatunków małych zwierząt. m.in. alpaki ,lamy, osły, kuce, strusie, a taki czas spędzony w towarzystwie udomowionych zwierząt dostarczył niezapomnianych wrażeń.

A na koniec kiełbaski z ogniska i pyry z gzikiem kulinarnie zakończyły miły czas.

Dziękujemy za wspaniałe chwile jakie nasi Pensjonariusze z Wami przeżywają


JUBILEUSZ 100 URODZIN PANI MARII
W piątkowe przedpołudnie, 28 lipca 2023 roku świętowaliśmy setne urodziny naszej Podopiecznej Pani Marii.
Był to wyjątkowy dzień, chwila wielkiej radości i refleksji dla Pensjonariuszki.
W tym szczególnym dniu towarzyszyła Pani Marii najbliższa rodzina, a zewsząd spływały najserdeczniejsze życzenia.
O oprawę muzyczną, typowo urodzinową zadbał zaprzyjaźniony Zespół Wokalny RETRO, któremu bardzo dziękujemy.
Pani Maria jest naszą Mieszkanką od 2 września 2014 roku. Od początku swojego pobytu dała poznać się jako osoba wyjątkowo pogodna i towarzyska. Jej żywiołem jest śpiew i aktywność fizyczna, dlatego umila wszystkim czas swoim śpiewem i grą na pianinie.
Jubilatka w wywiadzie udzielonym TV Gniezno zdradziła receptę na długowieczność: “….korzystać ze świeżego powietrza, uśmiechać się, być grzecznym, miłym dla otoczenia, nie sprzeczać się z ludźmi..” (Zapraszamy do obejrzenia relacji na TV Gniezno.)
Naszej Jubilatce jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego, niech każda chwila będzie źródłem szczęścia .


Piknikowo w DPSie

W  minioną środę na terenie Domu odbył się PIKNIK RODZINNY 🙂

Wraz z Mieszkańcami gościliśmy rodziny i znajomych. Mogliśmy skosztować potraw z grilla i różnorodnych słodkich wypieków domowej roboty, były wiejskie pajdy chleba w towarzystwie pysznego  smalcu i ogórków małosolnych i były dobre humory .

Nad całą atmosfera i oprawą muzyczną czuwał niezastąpiony DJ Pan Piotr, który swoja niesamowitą energią umilił nam czas i wprowadził nas w przecudny nastrój, którego nie zepsuł padający deszcz 🙂

Były to wspaniałe i niezapomniane chwile.Z całego serca dziękujemy wszystkim 🙂


Spacer po Wenecji

Bardzo miło spędziliśmy południe, spacerując wokół gnieźnieńskiego jeziora Jelonek zwanego Wenecją. Jest to piękne miejsce, cześć Parku Piastowskiego położonego w obrębie miasta, dookoła jeziora jest promenada wraz z wyspą. Taki spacer to prawdziwe dobrodziejstwo dla naszego organizmu. Na koniec zaliczona lodziarnia i powrót z uśmiechem do Domu.


W miniony wtorek odbyła się spartakiada sportowa. Nie brakowało różnorodnych konkurencji, uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności na wesoło w rywalizacjach na świeżym powietrzu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy ,medale a każdy z uczestników drobny upominek. Na koniec zimne lody  dla ochłody ochłodziły gorącą atmosferę 🙂


Po raz kolejny odwiedziła nas Młodzież z Akademii Maxima w Gnieźnie.

Mimo tak dużej różnicy wieku jest wiele wspólnych zainteresowań, gdzie Mieszkańcy wraz z Młodzieżą grają w różne gry planszowe czy układają puzzle, a pasjonaci gier planszowych biorą udział w zawodach m.in grają w chińczyka i przełamują bariery wiekowe.

Takie odwiedziny bardzo korzystnie integrują międzypokoleniowo.


Kolejny piękny dzień za nami:)

Dziękujemy  eSTEDE Centrum Kultury z Gniezna za zaproszenie  do zwiedzania Lednicy. Mogliśmy zwiedzić m.in Muzeum Pierwszych Piastów, w którym znajdują się m.in relikty drewnianych zabudowań wsi i inne pozostałości grodu pierwszych Piastów.

Atrakcją było płynięcie promem na wyspę ,gdzie czekały  równie ciekawe atrakcje .

Na łonie natury mały piknik z kanapkami ,kawą i zimnymi napojami z uśmiechem na twarzach 🙂


Wielkanoc za pasem …:)

Trwają przygotowania do Świąt Wielkanocy. W pracowni terapii zajęciowej Mieszkańcy spędzają czas na przygotowaniach pięknych kartek świątecznych ,wielkanocnych stroików i kwiatów z bibuły. Efekty są zdumiewające,a przy tym dużo radości i uśmiechu.

Życzymy dużo radości i serdeczności,zdrowych, pełnych spokoju Świat wielkanocnych, wiosennego optymizmu. Wesołego Alleluja 🙂


W biegłym tygodniu gościliśmy w naszym Domu Zespół Śpiewaczy “My Młodzi” z Witkowa.

Nasi Mieszkańcy bardzo chętnie spędzają czas na takich spotkaniach. Obcowanie z muzyką łagodzi dolegliwości fizyczne i psychiczne .

Atmosfera była niepowtarzalna, a podrygom w rytm muzyki nie było końca:)


DZIEŃ KOBIET 08.03.2023

Dzień Kobiet w naszym Domu upłynął w wyjątkowo sympatycznej atmosferze.

Świętowanie z naszymi Podopiecznymi o godzinie 10.00 ,rozpoczęła Pani Dyrektor Domu ,składając wszystkim kobietom najserdeczniejsze życzenia.

Bawiliśmy się w towarzystwie zespołu muzycznego “RETRO”. Panie z zespołu przypomniały nam biesiadne i ludowe przyśpiewki ,a ich piękny  muzyczny czar na długo pozostał
w naszych duszach. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania,wierszyków z humorem oraz słodkiego poczęstunku.

Wszystkim kobietom życzymy wszystkiego najpiękniejszego, nie tylko w ich Dniu ale przede wszystkim  na co dzień 🙂


Walentynkowo -karnawałowo 🙂

W Dniu Świętego Walentego, nic nie może dziać się złego, nikt nie może się dziś złościć, bo dziś nadszedł dzień miłości!

To był cudowny dzień walentynkowy połączony z balem karnawałowym. Wspaniała atmosfera ,która spotęgowała niezliczone ilości serduszek unoszących się w całym naszym Domu.

Przesyłamy wszystkim mnóstwo miłości i serdeczności 🙂


Kameralne popołudnie w naszym Domu

W miniony czwartek odbył się piękny i niepowtarzalny koncert w wykonaniu kościelnego  chóru “Dzwon “ oraz zespołu wokalnego “Retro”.

“Muzyka łagodzi obyczaje….”dlatego chwile spędzone w tak cudownym towarzystwie muzycznym poprawiły złe samopoczucie i wywołały dużo emocji i wzruszenia.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie


Podziękowanie dla wszystkich ludzi dobrej woli…

W imieniu Mieszkańców i całej załogi naszego Domu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy wsparli nasz Dom w okresie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy za ofiarowanie naszym Mieszkańcom pięknych, świątecznych upominków, pięknych kartek własnoręcznie wykonanych  z życzeniami .

Dziękujemy za piękny, przemiły i wzruszający czas z Wami .

Dziękujemy za odwiedziny dzieci tych najmłodszych i tych starszych. Dziękujemy za piękne występy chwytające za serce.

Wasza obecność ma ogromne znaczenie i wnosi radość do naszego Domu .

Dla naszych seniorów jest ważne, że ktoś okazał im uwagę, myślał o nich i poświęcił swój czas, że mogą poczuć się potrzebni, taka świadomość jest dla nich bezcenna.

Pamiętajmy, że wszelkie dobro, które rozdajemy, zawsze wraca do nas ze zdwojona siłą.

Scroll to Top